ARCHIWUM

Zaproszenie na Marsz Antyfaszystowski w Oświęcimiu.

20.09

W sobotę 23 września o godz. 15:00 małopolskie organizacje i partie opozycyjne zapraszają na Marsz Antyfaszystowski w Oświęcimiu.

Trasa: z ul. Śniadeckiego 21 na Plac Kościuszki.

Marsz nawiązuje do wydarzenia w Oświęcimiu z dnia 26 sierpnia 2017 r., kiedy podczas happeningu, "Jezus też był uchodźcą", w trakcie odczytywania wiersza Warsan Shire, która opisuje okrucieństwa wojny w swoim kraju, kilkunastu młodych ludzi ubranych na czarno zaatakowało osoby uczestniczące w happeningu. W ludzi, trzymających tablice z hasłami przeciw ksenofobii i rasizmowi, zostały rzucone petardy hukowe i dymne oraz jajka. Jedno z nich uderzyło w tablice. Na szczęście nikt nie został ranny.
Relacja wideo:
https://www.instagram.com/p/BYREMCggDGx/?taken-by=faktyoswiecim

Marsz współorganizują: Komitet Obrony Demokracji Region Małopolska, Platforma Obywatelska, Razem, .Nowoczesna, SLD, Partia Zieloni, (S)Prawa Kobiet, Queerowy Maj, Równość.org, Krakowski Klub Obywatelski, Front Młodych, Instytut Monteskiusza, Przegląd Demokratyczny, Unia Europejskich Demokratów

Brak reakcji ze strony służb, odpowiedzialnych za porządek prawny w Polsce, doprowadziło do bezkarnego szerzenia w naszym kraju ideologii faszystowskiej. Pamiętając, jakie konsekwencje w przeszłości przyniosło wykorzystywanie antagonizmów pomiędzy narodami, propagowanie rasizmu i antysemityzmu, chcemy w pokojowym marszu wyrazić nasz sprzeciw. Wykorzystywanie przez prawicę do bieżącej polityki konfliktu w Syrii oraz wywoływanie strachu przed uchodźcami, doprowadziło do kolejnych aktów agresji wobec cudzoziemców. W tej sytuacji naszym obowiązkiem jest publiczne manifestowanie niezgody na takie działania.
 
Zachęcam do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.
 
Dorota Niedziela
Poseł na Sejm RP
2019 © Dorota Niedziela